שיפרה הורן - סופרת ישראליתשפרה הורן – סופרת ישראלית

שפרה הורן נולדה בתל-אביב לאם שמוצאה ממשפחה ספרדית שחיה בארץ מספר רב של דורות ולאב, אשר כל משפחתו הושמדה בשואה והגיע כפליט מרוסיה לפני מלחמת העולם השנייה.

ילדותה עברה עליה בירושלים בשכונת קטמון הישנה, בבית שהיה שייך לפני מלחמת העצמאות למשפחה ערבית עשירה שנמלטה עם כיבוש השכונה. הבית ושכונת מגוריה השפיעו עליה מאוחר יותר בבחירת מיקום העלילה בספריה "היפה בנשים" ומחול העקרבים.

הורן סיימה את התיכון היוקרתי ליד האוניברסיטה במגמה ספרותית-פילוסופית ושרתה בצבא בבסיס חיל אוויר. עם תום השרות למדה באוניברסיטה העברית, סיימה את לימודיה לתואר הראשון במקרא וארכיאולוגיה בהצטיינות והמשיכה ללימודי התואר השני וקומוניקציה.

במהלך לימודיה נולד בנה גלעד ובאותה תקופה נבחרה להיות רכזת החינוך של ההתאחדות העולמית של הסטודנטים היהודים -"WUJS" ("ווג’ס ")

במסגרת תפקידה ארגנה כנסים וקונגרסים בינלאומיים לסטודנטים יהודים בכל רחבי העולם והתמקדה בארצות שבאותן השנים לא קיימו קשרים דיפלומטיים עם ישראל כמו מדינות מזרח אירופה, מדינות צפון אפריקה, אירן ואתיופיה.
שפרה הייתה ממונה על פרויקט יהדות המצוקה ונהלה מאבקים בקמפוסים בעולם למען יהודי אתיופיה, יהודי ברית-המועצות ויהודי סוריה. כמו כן הפיקה סרטים ותוכניות אודו-וויזואליות, עסקה בדוברות ויצגה את ווג'ס בכלי התקשורת הארציים והעולמיים.

במהלך אותן השנים שמשה יו"ר וועדת קשרי חוץ ב"ועד הציבורי למען יהודי אתיופיה" במסגרתו שמרה קשר עם הארגונים היהודיים בעולם בנושא מצוקת יהודי אתיופיה.
בתום תקופה של שש שנים בווג'ס נבחרה להיות דוברת המשרד לקליטת העלייה ועסקה בקליטת יהודי אתיופיה עם הגיעם לישראל במסגרת "מבצע משה."

shifra horn studioאת עבודתה במשרד הקליטה סיימה עם נסיעתה ליפן שם חייתה חמש שנים במסגרת שליחות ממלכתית. ביפן ניהלה את מרכז הקהילה היהודית של טוקיו, לימדה מקרא בקולג' למקרא שברובע גינזה והייתה כתבת העיתון "מעריב", ותחנת "גלי- צה"ל" במזרח הרחוק.

עם שובה לארץ כתבה את ספרה הראשון "חוויה יפנית" (ספר עיון שיצא בהוצאת מעריב) שהיה לרב מכר. הספר תורגם לאנגלית וזכה לקבל ציון לשבח מהניו-יורק טיימס. משך תקופת כתיבת הספר שמשה דוברת וממונה על יחסי-הציבור והפרסום במוזיאון מגדל לתולדות ירושלים. כמו כן הגישה תוכנית טלוויזיה שעסקה ברפואה משלימה ששודרה בערוץ 2.
באותן שנים עסקה גם בכתיבה עיתונאית במגאזינים ובעיתונים יומיים ארציים בנושאי תרבות, חברה, כלכלה וספרות.

שפרה הורן זכתה במספר פרסים בהם פרסי זהב ופלטינה לכל ספריה ונבחרה לכלת פרס ראש הממשלה 2005.
הורן זכתה בפרס ברנר היוקרתי (2006), בפרס ויצ"ו ישראל, פרס בת-ים לספרות, אדי ויצ"ו איטליה על ספרה הימנון לשמחה (2006)  ובפרס ויצו צרפת (2008) שהוענק לה על ידי סימון וויל. כמו כן נבחרה הורן לסופרת השנה (2003) על ידי המגזין "ליידי גלובס". ספרה "מחול העקרבים" זכה בשנת 2015 בפרס שרת החינוך התרבות והספורט.

ספריה תורגמו לשפות: אנגלית, גרמנית, הולנדית, צרפתית, איטלקית ותורכית.

leaf-line-divider-small